איך לבחור נכון עורך דין גירושין

כניסה להליכי גירושין לעולם איננה נעימה, ואיש מאיתנו לא איחל לעצמו או ראה את עצמו מגיע למצב הזה בתקופות התום והאהבה של תחילת הקשר. יחד עם זאת, החיים הם דינאמיים והדברים משתנים.

רבים וטובים מוצאים את עצמם עומדים בפני פנייה לבית הדין הרבני, לבית המשפט, להליכי גישור ו/או לעריכת הסכם גירושין בהסכמה. עבור חלק מהאנשים מדובר בתקופה קשה מאוד, ועבור חלקם מדובר בהזדמנות לפתיחת דף חדש בחיים. בכל מקרה, את התפקיד מרכזי בתהליך של הגירושין  ממלא עו"ד לענייני משפחה המתמחה בגירושין. בשורות הבאות נבחן כמה פרמטרים שיעזרו לכם לבחור אותו נכון.

מומחיות וניסיון

ראשית, חשוב להבין כי בישראל פועלים עשרות אלפים של עורכי דין, והם עוסקים בתחומים מגוונים, כאשר פעילותם, הכשרותיהם וההשתלמויות שעברו לאורך השנים מעניקות להם מומחיות בתחום כזה או אחר. 

מטבע הדברים, ככל שעורך הדין בעל וותק גדול יותר, יש לו יותר ניסיון בניהול תיקים. בנוסף נדרש מעורך הדין להיות ממוקד בדיני משפחה ובהליכי גירושין בפרט, כך שיהיו ברשותו יותר ידע שיעמוד לרשותכם ויש ביכולתו להביא את התהליך לכדי סיום יעיל תוך שמירה על האינטרסים שלכם. ביכולתו של אותו עו"ד מנוסה לבנות אסטרטגיה נכונה הלוקחת בחשבון צעדים אפשריים של הצד השני, ומה יקרה אם המשא ומתן לא יבשיל לכדי הסכם ויהיה צורך בכל זאת בניהול הליכים משפטיים.

המטרה היא להשיג עבורכם ועבור ילדיכם את המיטב, ולהגיע לפשרות, בתנאי שהן הגיוניות ומשקפות הן את המצב המשפטי ואת המצב הכלכלי שלכם, כי מה שטוב לחבר שלכם שהתגרש לא בהכרח מתאים לכם. לכן, חשוב מאוד לוודא שמדובר בעורך דין המתמקד בגירושין, וברשותו ניסיון רב בייצוג לקוחות בבתי משפט לענייני משפחה, בבתי דין רבניים, בעריכת הסכמי גירושין וכדומה.

חשוב בעניין זה לזכור, כי יש עורכי דין מבוגרים אך הם חסרי ניסיון משפטי, כי זוהי הקריירה השנייה שלהם. לכן, אל לכם להתבייש ופשוט תשאלו כמה זמן עורך הדין שעומד בפניכם עוסק בתחום. 

עורך דין שהוא גם מגשר

לא פעם הליכי גירושין מגיעים לפתחו של בית המשפט. יחד עם זאת, כל עוד הדבר אפשרי קיימת עדיפות להגעה להסכמות ולחתימה על הסכם גירושין, שלאחר מכן יובא לאישורו של בית המשפט. בדרך זו אתם משאירים את הכוח, הבחירות וההחלטות בידיים שלכם, חוסכים לעצמכם סבל וטרדות הכרוכים בדיונים בבית המשפט, וגם בעלויות עבור אגרות בית משפט ושכר טרחת עורך דין שנאמדים בסכומים לא מבוטלים. 

המלצות והצלחות מוכחות

יש הרבה עורכי דין העוסקים בדיני משפחה ובגירושין, המציגים את עצמם כבעלי מקצוע מצוינים, אבל כיצד תדעו שמה שהם מספרים באמת נכון? חפשו באתר האינטרנט של עורך הדין או ברשת האינטרנט כתבות בתקשורת, המלצות, פסקי דין בהם מצוין שמו. קראו ונסו להבין מה הצליח להשיג עבור לקוחותיו, מול איזו ערכאה פעל, באיזו גישה נקט וכדומה. כמו כן, בחלק מהאתרים של עורכי הדין גם יש המלצות מטעם לקוחות שהעריכו את השירות שקיבלו, בין אם מצד הליווי האישי, מצד ההתגייסות למענם והזמינות הגבוהה, וכמובן גם מצד התוצאות.

פגישה עם עורך הדין

יש בירורים שניתן לבצע עוד בטרם הפנייה אל עורך דין גירושין, ויש כאלו שחייבים להתבצע בארבע עיניים, בייעוץ פרטני מול עורך הדין. אז אם הצלחתם לאתר עורך דין בעל ניסיון ומומחיות רלוונטיים, בעל יכולות, וותק של כמה שנים טובות בתחום דיני המשפחה וירושה והסמכת גישור, ובעל המלצות והצלחות מוכחות, התקשרו וקבעו עימו פגישה. בשיחת הטלפון ובפגישה הראשונה שימו לב להרגשה שלכם לגבי אדם זה: האם הוא משדר מקצועיות ומבין על מה הוא מדבר? האם הוא יודע לענות על שאלות שלכם? ולא פחות חשוב מכך, האם אתם מרגישים בנוח עם האדם הזה? האם הוא סבלני וקשוב אליכם? האם הוא רגיש למצבכם? זכרו כי עורך הדין ילווה אתכם מכאן והלאה לאורך תקופה לא מבוטל. תקופה שבחלקה תהיה לא קלה, אז חשוב שתוכלו להרגיש עם האדם הזה בנוח ולדבר איתו בכנות ובגילוי לב. לבסוף, ודאו שעורך הדין שעימו נפגשתם הוא גם זה שילווה ויטפל בתיק שלכם, ולא מישהו אחר ממשרדו.