איך נכון להתגרש?

גירושין הם עסק מורכב, יקר ולעיתים, גם מסואב. אך עדיין, יש גירושין ויש גירושין. יש אנשים שמתארים כי הליך הגירושין שחוו היה יעיל, מהיר וראוי. מנגד, יש אנשים שמתארים כי הליך הגירושין שלהם נמשך מספר שנים והיה קשה, יקר מאוד ומתיש.

אנו סבורים, שאפשר להתגרש בצורה נכונה, ראויה ויעילה. במאמר שלהלן, נציג 5 טיפים, כיצד אפשר לעשות כן:

טיפ 1 – קבלת ייעוץ משפטי:

הרצון להתגרש ב"אופן סביר" הוא נכון. עם זאת, לא ניתן לעמוד בכך מבלי להיות מודעים לזכויות שמגיעות לכם, לחובות שלכם ולמצבכם המשפטי. כלומר, במסגרת הליך הגירושין, קיימים מספר הליכים משפטיים מורכבים המצריכים ידע משפטי וניסיון רב (לדוגמא: ניהול הליך גירושין בפני בית הדין הרבני שמחייב עילת גירושין, ניהול הליך בפני בית המשפט לענייני משפחה שמחייב תצהירים וטפסולוגיה רבה בכל צעד ושעל). לכן, אם אתם רוצים להתגרש בצורה יעילה, מהירה ובסופו של דבר גם זולה, הצעד הראשון והחשוב ביותר, הוא לפנות לעורך דין העוסק בדיני משפחה ולקבל ייעוץ.

טיפ 2 – לפנות להליך גישור:

מקורה של המילה "גישור" הוא מהשורש ג.ש.ר, כלומר, הליכי גישור נועדו לגשר בין בני זוג שעומדים להתגרש. הליך גישור הוא הליך וולונטרי ולכן, שני הצדדים צריכים לרצות לפנות להליך זה. בית המשפט קבע בפרשה מסוימת כך: "גישור, במהותו, הינו הליך של ניהול משא-ומתן חופשי באמצעות המגשר, שמטרתו להגיע להסדר המוסכם על הצדדים לסכסוך. השאיפה בהליך זה הינה להביא לפתרון הסכסוך בדרך של "הכרעה הסכמית", אשר לה יתרונות רבים על פני "ההכרעה השיפוטית". בין היתר, סיומו של הסכסוך בדרך מוסכמת יוצר תהליך של השלמה אצל הצדדים, שבסופו אין הם טוענים עוד טענות האחד כלפי השני". (ת"א (י-ם) 11037-12-14‏ ‏ אלישיב קלרמן נ' בניני בר-אמנה חברה לבניין ופיתוח בע"מ).

בשנים האחרונות, הליכי גישור הפכו למאוד נפוצים ולא רק בתיקי משפחה, אלא גם בתיקים אזרחיים ופליליים. להזכירכם, גם בתיק של בוכריס נעשה גישור והצדדים הגיעו לפשרה שאושרה בבית המשפט.

אנו סבורים, כי בהליכי גירושין, לגישור יש יתרונות רבים העולים על חסרונותיו:

  • הליך גישור הוא יעיל יותר, משום שהוא מתנהל ברציפות. בני הזוג קובעים את הפגישות מול המגשר ולא צריכים להמתין למועד פנוי ביומנו של בית המשפט / בית הדין הרבני.
  • הליך גישור הוא אינטימי יותר ובכך, הוא מאפשר לבני הזוג לנהל שיח חופשי. ניתן לדבר שם גם על ה"כסף השחור" או דברים שבני הזוג מעוניינים להשאיר בחדר, ובשים לב כי ההליך כולו חסוי.
  • הליך גישור זול משמעותית מהליכים משפטיים, במיוחד כאשר מדובר בהליכים משפטיים שנמשכים תקופה ארוכה.

חשוב לציין, כי הליכי גישור אינם מתאימים לכל זוג.

בכלל כשפונים למגשר מוסכם, חשוב שכל צד יפנה במקביל ויתייעץ עם עורך דין מטעמו, כי המגשר הוא ניטראלי ואינו מייעץ לצדדים אפילו שהוא בקיא בתחום דיני המשפחה.

מנגד, החיסרון הגדול של הליכי הגישור טמון ביתרון שלהם, שהוא דורש הסכמה. כלומר, כאשר רצונם של בני זוג אינו אמיתי – אין טעם לקיים הליך גישור משום שלרוב הוא לא יצלח.

טיפ 3 – לכבד את בן או בת הזוג:

במהלך הליכי גירושין קיימת לעיתים נטייה של בני זוג לנהוג איש כלפי רעהו או רעותו בצורה לא נאותה. ברור לנו שהליכי הגירושין טומנים בחובם אמוציות וכעסים רבים מתקופת הזוגיות. יחד עם זאת, אנו סבורים כי "דרך המלך" לניהול הליך גירושין נכון ויעיל, היא באמצעות כבוד הדדי.

כלומר, זה לא הזמן לסגור את "הברז" ולהפסיק להעביר משכורת לחשבון המשותף אליו הפקדתם את המשכורות שלכם עד כה. אם אחד מהצדדים עשה כן – ניתן יהיה בהליכים ובגילוי מסמכים להראות שמדובר על שינוי שנעשה רק לצורך ההליכים כך שלא תצמח תועלת מהשינוי הזה. מנגד, זה יעודד את בן הזוג להיות יותר לוחמני, ובייחוד את עורך הדין של בן הזוג להיות לוחמני. זה גם יוביל להגשת בקשה למזונות זמניים, צעדים חד צדדיים מצד אותו בן זוג, מה שיעכיר את האווירה בבית ובשים לב כי מרבית הצדדים שמנהלים הליך גירושין, לפחות בתחילת הדרך, ממשיכים לגור תחת קורת גג אחת.

מנגד ולמרות הטיפ הזה, ברור שחשוב להיות זהירים ולהקפיד לשמוע לערוך הדין (טיפ מס' 1 – לגשת לייעוץ משפטי !).

לסיכום בעניין זה חשוב לזכור, כי הגירושין נערכים מאדם שעמו התחתנתם, הקמתם בית וככל הנראה, גם גידלתם ילדים. לכן, הכבוד ההדדי צריך להישמר גם בזמן הגירושין וגם בסיומם. מניסיוננו, כאשר בני זוג נוהגים בצורה מכובדת במהלך הגירושין, גם ההליך עצמו מתאפיין באותה התנהלות והתנהגות.

טיפ 4 – עדיף לחתום על הסכם גירושין:

הליך גירושין מורכב ממספר הליכים: תביעת הגירושין המתנהלת בפני בית הדין הרבני, ובמקביל יש להסדיר את תביעת המשמורת, תביעת המזונות ולעיתים גם תביעה לחלוקת רכוש. אנו מציעים אופציה אחרת: לחתום על הסכם גירושין כולל, לאחר ניהול משא ומתן. בין באמצעות מגשר ובין באמצעות ניהול מו"מ בין הצדדים ועורכי הדין שלהם.

הסכם גירושין יכול למנוע את כל התביעות המוזכרות, במידה ובני הזוג הגיעו להסכמה ביניהם.

אנו סבורים, כי הסכם גירושין הוא צעד יעיל, משמעותי ונכון, ובשים לב שאם בוחרים עורך דין מקצועי ומנוסה, הוא יידע להביא אתכם כך שתוצאות הסכם הגירושין, סביר להניח, יהיו דומות או זהות לתוצאות ההליך המשפטי, אם היה מתקיים, מבחינת סכומי המזונות והרכוש עימו כל צד יוצא.

טיפ 5 – לנהל משא ומתן בתום לב:

הליכי גירושין כרוכים לא פעם ברגשות שליליים כמו כעס מצטבר ולעיתים, אף שנאה ותיעוב. כל אלו, מביאים את בני הזוג להקשיח עמדות, רק מטעמי "אגו" ורצון לעשות "דווקא". לעיתים, התנהגות זו באה לידי ביטוי גם במסגרת ניהול משא ומתן, כאשר הצדדים מקשים אחד על השני, ללא כל סיבה מוצדקת.

אנו סבורים כי זו התנהגות שגויה, והיא מסבה רק נזק לבני הזוג, שכן היא מקשה ומייקרת את הליך הגירושין, שהוא קשה גם כך.

לכן, עצתנו היא לבחור עורך דין שיש לו ראייה פרקטית והוא בעל ניסיון בתחום. כך עורך הדין יוכל להרגיע את הלקוח ולוודא שהוא לא פועל לפי הרגש אלא בוחר את המסלול הנכון, מבחינה כלכלית. חשוב לנהל משא ומתן ולשים בצד את המשקעים לצורך ניהול המשא ומתן בצד. תחשבו שאתם עושים עסקים עם מישהו שחשוב שתסגרו איתו הסכם, כי זה חשוב לכם, לעתיד שלכם.