דברים שחשוב לדעת על מזונות ילדים בראי החוק החדש, החוק והתקנות להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה.

כאשר בני זוג מביאים ילדים לעולם, ההתחייבות החוקית כלפיהם נמשכת עד להגיעם לגיל 18, אז הילדים הופכים להיות מבחינת החוק ל"בגירים".

דברים שחשוב לדעת על מזונות ילדים בראי החוק החדש

הדבר אינו תלוי בשאלה אם ההורים נשארו יחדיו בתור זוג או לא. כאשר בני הזוג מחליטים לפרק את הקשר ביניהם, האחריות של האב כלפי ילדיו, עדיין נמשכת גם מהפן הכלכלי.

מזונות ילדים מהווים את הסכום אותו מעביר האב לאם מדי חודש עבור צרכי הילדים, וכאן נלמד מספר דברים חשובים שכדאי לדעת בנושא זה. כאן חשוב לדעת כי המצב הולך ומשתנה, חדשות לבקרים, ולעיתים הסכומים שהאב משלם לאם נמוכים משמעותית בין ההרכבים השונים של השופטים, בין בתי המשפט לעומת בתי הדין, ולכן נכון יהיה להסתמך על הניסיון והידע שיש לעורך הדין שבחרתם.

גובה המזונות

מזונות ילדים הוא סעיף בהסכם גירושין או פסק הדין.

הנושא שמעורר הכי הרבה מחלוקות במקרה של גירושין ופרידה הוא גובה המזונות.

דמי המזונות כוללים היבטים רבים בחייו של הילד, לרבות מדור (הוצאות המחיה הקשורות למגורים + שכר דירה או משכנתא), חינוך ובריאות. גובה המזונות ייקבע באופן הבא :

  • קביעת הסכומים ע"פ הסכם גירושין – הסכם זה נחתם ע"י שני הצדדים בהסכמה מלאה לאחר תהליך גישור אצל עורך דין.
    ההסכם גמיש ביותר וניתן לקבוע בו סכומים קבועים או משתנים לפי גיל וסיטואציות שונות. את הסכם הגירושין יש לאשר בבית משפט על מנת שיהיה בעל תוקף משפטי.
  • קביעת הסכומים ע"י פסיקת בית משפט / בית הדין – כאשר ישנה מחלוקת נושא מזונות ילדים, ניתן לפנות לבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני ולתת לשופטים / דיינים להחליט באופן "קר", וזאת ע"פ יכולות ההשתכרות של האב לעומת ההשתכרות של האם, גיל הילדים, רמת החיים של הילדים, ימי ההורות (מה שפעם נקרא הסדרי ראייה) ומשמורת של כל אחד מההורים במהלך השבוע והחיים של הילדים.

בעניין זה חשוב להבין, כי יש פעמים שהאב מקבל הפחתה של 25-50% מגובה המזונות בסיס, ומרכיב המדור, ולשם כך יש מקום להתייעץ ולהבין מה צריך לעשות כדי לזכות בהנחה משמעותית זו במזונות.

קיים הבדל עקרוני בהתייחסות שתי האפשרויות לנהל הליך גירושין, האחד הוא בהסכמה ובגישור, והשני היא במלחמה ובבית המשפט. חשוב מאוד בשני המקרים לבחור נכונה היכן לפתוח את התיק לראשונה וזאת ע"י ליווי מקצועי של עורך דין.

דווקא עכשיו חשוב לדעת, כי מי מבני הזוג שפותח ראשון את תביעתו, בקשה לישוב סכסוך, הוא זה שמקנה לעצמו יתרון. אותו אחד שפתח את ההליכים יכול לעכב את בן הזוג האחר ב-15 יום ולבחור איפה הוא ינהל את ההליך המשפטי.
גם אם בן הזוג בחר להגיש את הבקשה הראשונה לישוב סכסוך בבית הדין הרבני, בחלוף 45 יום הוא יוכל לשנות ולהעביר את ההתנהלות לבית משפט לענייני משפחה, ולהפך. כאמור ישנה חשיבות איפה מנהלים את התיק, בבית משפט אזרחי – משפחה או בבית הדין הרבני.

עוד חשוב לזכור, כי ניתן להגיש בקשה למזונות זמניים עד לפגישת המהו"ת הראשונה, ולכן חשוב מאוד להסתייע בעו"ד בטרם מגישים בקשה לישוב סכסוך, כדי להבין מה ואיך להתנהל.

מה כדאי לקבוע בעניין המזונות – סכום קבוע או ניתן לשינוי?

מאחר והמזונות מהווים התחייבות של האב עד שהילדים מגיעים לגיל 18 (ואף במשך שירותם הצבאי כשליש מהסכום) הרי שלאורך שנים ארוכות עשויים לצוץ שינויים שיכולים להשפיע על גובהם. במקרים שכאלו, הן האם והן האב, רשאים לפנות אל בית המשפט ולבקש לדון מחדש בסוגייה. חשוב לציין כי מזונות ילדים ניתן לשינוי גם בהסכם הדדי משותף בהליך של גישור. מבין השינויים הנפוצים שעשויים לגרום לצורך לשנות את גובה המזונות ניתן למצוא קידום /פגיעה משמעותית בשכר, או שינוי בסטטוס משפחתי של האם או האב, או שינוי במצב הבריאותי.

בכל מקרה של רצון בפתיחת הליך גירושין או צורך בשינוי הסכם / פסק דין יש לפנות אל עורך דין המתמחה בדיני המשפחה ובמזונות ילדים בפרט. מדובר בסכומים גבוהים המשולמים לאורך שנים רבות ומכאן משמעותם הרבה.