נישואין אזרחיים – הכיצד?

נישואין אזרחיים מהווים, במקרים רבים, אלטרנטיבה לדין הדתי המצוי במדינת ישראל, אשר מהווה סמכות בלעדית בכל הנוגע לנישואין וגירושין. כלומר הדין שיחול על כל מגזר בנושא נישואין וגירושין הוא הדין הדתי בלבד (יהודית בבית הדין הרבני, מוסלמים בבית הדין השרעי וכן הלאה). היות והדין המנחה בכל נושא קשור לדין האישי, אזי ישנם זוגות רבים שנאלצים או מרצון פונים לאלטרנטיבה אחרת, בעת רצונם להתחתן ולמסד את יחסיהם.

הזוגות אשר כפופים לדין הדתי, בכל דת, אלו זוגות שדתם זהה, זוגות שאינם מעורבים. כמו כן, רק זוגות אשר ההלכה הדתית מכירה בהם יוכרו כ"כשרים לנישואין". זאת אומרת, שחד מיניים, אשר לא מוכרים בדת, לא יוכלו להינשא על פיה בישראל, לפי הדין הדתי. נוספים על אלה, ישנם זוגות שעל פי הדת היהודית אסורים לנשואים, לדוגמה ביהדות: כהן וגרושה, וכן זוגות נוספים המוכרים כאתאיסטים ו/או מחוסרי דת וכאלו שמטעמים אידיאולוגיים לא מוכנים להינשא על פי מסורת הלכתית – הדתית. כל אלה יפנו לאלטרנטיבת הנישואין האזרחיים.

במאמר המובא לפניכם/ן, נעסוק בהליך הנישואין האזרחיים, תוך הצגת הליך הנישואין האזרחי ובהתאם, הגירושין בהליך האזרחי. כל זאת נעשה ונכתב עבורכם ועבורכן, קוראים וקוראות. יובהר כבר עתה: מאמר זה הינו מאמר תוכן בלבד, ולכן אין להסתמך על מאמר זה ויש לפנות לייעוץ עם עורך דין מומחה בתחום דיני המשפחה.

נישואין אזרחיים – להלכה ולמעשה:

ככלל, כל זוג יהודי המעוניין להינשא בארץ ישראל, עליו לעשות זאת כדת משה וישראל, כלומר, בכפוף לדיני ההלכה היהודית והדין האישי–הדתי. כאשר עולה המושג 'נישואין אזרחיים', מדובר ביכולתם של זוג להיות מוגדרים בארץ כ"נשואים", על כל המשתמע מכך, לרבות משפטית, וזאת כאשר לא ביצעו זאת בהליך היהודי–דתי.

נישואין אזרחיים אלו נישואים "רישומיים". כלומר אותם זוגות שנישאו בנישואים אזרחיים זכאים את בני הזוג בהטבות וזכויות החלות על זוגות נשואים, וזאת מבלי שביצעו (בין אם יכלו או לאו יכלו) טקס דתי והלכתי בדבר נישואיהם. ראשית, יש להבין כי נישואין אזרחיים אינם נערכים במדינת ישראל, אם כי קיימים זוגות הנשואים נישואין אזרחיים בארץ. הדבר מתקיים על ידי יציאתם של הזוגות הללו אל מחוץ לארץ למטרת נישואין.

נעיר, כי לא מעט זוגות מעדיפים להינשא בנישואין אזרחיים, כאשר הסיבות לקיום נישואים מעין אלה בין יהודים הן רבות ומגוונות, החל מסיבות אידיאולוגיות וחוסר רצון להתקשר ליהדות ולרבנות ועד לאיסור דתי שאינו מאפשר את נישואיהם של בני הזוג שמעוניינים להינשא ולהיחשב כלפי המדינה כ"נשואים". הפתרון לזוגות הללו הוא נישואים אזרחיים מחוץ למדינת ישראל. לאחר רישומם של השניים בחו"ל כזוג נשוי, הם יגיעו לארץ, על מנת להירשם במשרד הפנים כנשואים. רישום כאסמכתא משפטית על היותם בעל ואישה וזאת בעקיפת החוק הישראלי באיסור על חתונות מסוג זה.

ידועים בציבור:

ידועים בציבור הינם בני זוג שבחרו שלא להינשא, אך לקיים אורח חיים זוגי ושיתופי, לרבות במקרים רבים מגורים והבאת ילדים. ידועים בציבור יכולים להירשם באופן זהה במשרדי המדינה וכך לקבל הטבות (אם כי הטבות מעט מוגבלות). כדי להיחשב ידועים בציבור, צריך לעמוד בשלושה קריטריונים מרכזיים והם: ניהול משק בית משותף, מגורים תחת קורת גג אחת והתנהלות המבטאת רצון לחיים משותפים (נכסים משותפים לשניים, ילדים משותפים ועוד). כאשר זוג שמוגדר "ידוע בציבור", בוחר לפרק את התא הזוגי, יקומו לו הליכים הזהים להליך הגירושין, כמו: פירוק שיתוף, חלוקת נכסים, משמורת במידה ויש ילדים ומזונות (גם מזונות ילדים ובמקרים מסויימים מעין מזונות אישה שהם פיצויי הסתמכות). בעניין זה חשוב לומר, כי אין חובה לקיים את כל שלושת הקריטריונים כדי להיחשב ידועים בציבור וכל מקרה נבחן לגופו. מה גם שאין שלושה קריטריונים קבועים אלא מדובר על רשימה שאינה סגורה.

גירושין אזרחיים – גירושין באמצעות התרת נישואין:

ראשית, התרת נישואין הינה מושג המוגדר בחוק שיפוט בענייני התרת נישואין (מקרים מיוחדים וסמכות בינלאומית), התשכ"ט–1959 (להלן: "חוק התרת נישואין"). התרת נישואין תחול על כל זוג שלא נישא בנישואין דתיים.

התרת הנישואין תעשה בבית המשפט לענייני משפחה וזאת בהתאם לסעיף 1 לחוק התרת נישואין. בני הזוג יגישו את בקשתם להיפרד וכן את הסיבה שבגינה הם מעוניינים לעשות זאת. בית המשפט לענייני משפחה יבחן את הנושא, ולאחר העברת הבקשה אל סגן נשיא בית המשפט, ולאחר קבלת אישור בית הדין הרלוונטי על פי כל עדה של בני הזוג, בית המשפט יגיע להחלטה בנוגע להתרת נישואי הזוג ואיפה הסמכות המתאימה לדון בבקשתם. יוער, כי במהלך ההליך, בית הדין, בהתאם לכל עדה, יעביר לבית המשפט לענייני משפחה חוות דעת, שבה יציין האם הוא ממליץ או שאינו ממליץ לאפשר את התרת הנישואין של בני הזוג.