עו"ד לענייני משפחה – כיצד בוחרים?

התחום המשפטי של דיני המשפחה הינו דינמי ומשתנה באופן תדיר, וזאת בשל השינויים והחידושים שחלים כל העת על הגדרת התא המשפחתי והפסיקות המתחדשות בתחום. לכן, כאשר מעוניינים ליישב מחלוקות וסכסוכים משפחתיים או לפתור אותן ע"י פתיחת תיק בבית המשפט, חשוב להתקשר עם עו"ד לענייני משפחה המתמחה בכך.

אלא, שלא די רק בהתמחות עצמה, וישנם מספר דגשים נוספים שחשוב לשים לב אליהם בתהליך הבחירה. להלן המרכזיים שבהם.

עו"ד לענייני משפחה – כיצד בוחרים?

ניסיון מול איזו ערכאה?

לבית המשפט האזרחי לענייני משפחה ובית הדין הרבני סמכויות כמעט מקבילות בכל מה שקשור לתחום דיני המשפחה. כך למשל, ניתן לפתוח תיק תביעה באשר לגובה מזונות הילדים בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני,

כנ"ל לגבי משמורת ועוד.

אך בעוד בית המשפט לענייני משפחה פוסק אך ורק ע"פ החוק, הרי שבית הדין הרבני מוסיף לחוק גם נופך של הלכה. לכן, אם פונים לעו"ד חשוב לברר מראש מה ניסיונו, האם הוא בקיא גם בהלכה היהודית, ומהי הערכאה המשפטית שכדאי לפנות אליה מלכתחילה, בהתאם לסוגיה המשפטית שלכם.

במקרה זה חשוב לזכור, כי החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה, מונע את המצב שהיה עד כה, אז ניתן היה לנהל הליכים ב-2 ערכאות במקביל, כך שמנהלים שלום בית ומזונות אישה בבית הדין הרבני, ואילו מזונות קטינים – ילדים בבית משפט לענייני משפחה. עכשיו החוק שונה, והתובע יוכל לבחור איפה לנהל את ההליך כולו, אך חובה עליו לשים את כל "הביצים" ב"סל אחד", כלומר להחליט אם הוא מנהל ומגיש תביעות בבית הדין הרבני או בבימ"ש לענייני משפחה.

לכן, בטרם נקיטת הליכים, אפילו לישוב סכסוך וגישור, חשוב לפנות לעו"ד.

ניסיון של עורך הדין הוא פקטור חשוב ביותר בתחום המשפטי, ועוד יותר בתחום דיני המשפחה. ולמשל, אם אחד מהצדדים דתי ושומר מסורת ואילו בן הזוג האחר חילוני ורחוק מהדת, הרי שבבית הדין הרבני יבואו לקראת שומר המסורת, ולכן חשוב יהיה לקחת זאת בחשבון כאשר בוחרים את הערכאה. כך גם במידה ובן זוג אחד טוען שבת הזוג זנתה או מרדה בו, רצוי ויש לקחת בחשבון כי הוכחות בעניין זה יכולות לצייר בעין לא יפה את בת הזוג בבית הדין הרבני ולכן זה שיקול, מתוך מכלול גדול של שיקולים, שעל עורך הדין לקחת בעת שהוא מייעץ ללקוח איפה כדאי לו להגיש את התביעה.

זמינות מרובה.

כל עו"ד לענייני משפחה פועל בזירה מקצועית רגישה ביותר. גירושין, עריכת הסכמים, יישוב סכסוכים, צוואות וירושה, לעיתים אף מקרי אלימות ועבירות מין בתוך המשפחה – כל אלו נחשבים לרגישים ביותר וזקוקים לאוזן קשבת, אמפטיה וכמובן – זמן רב מבחינה מקצועית.

מסיבה זו חשוב מאוד לבחור מראש בעורך דין שבאמת מסוגל להקדיש עבורכם את הזמן הנדרש, ואף מביע נכונות להיות זמין וקשוב לבעיותיכם ותחושותיכם.

בנוסף, מומלץ להתקשר עם עו"ד לענייני משפחה שהוא גם מגשר, כי החוק החדש מחייב את הצדדים לנהל מו"מ (משא ומתן) בטרם נקיטת הליכים. באופן זה ניתן להגיע להסכמים מרצון ולמנוע מלחמות מיותרות, מתישות ויקרות בין כותלי בית המשפט על ידי זה שתבחרו בעורך דין מתאים. בהצלחה!