צוואות

אנחנו זוג צעיר בריא ועם ילדים, אז למה עורך דין שמתמחה בדיני משפחה וירושה ממליץ לנו לעשות צוואה?

התשובה לשאלה כותרת תתבהר לכם ממש עוד רגע.

מי שלא עורך צוואה, נותן לחוק הירושה לקבוע מי יירש אותו, וזה ממש לא טוב כשיש לכם ילדים קטנים (או ילדים בכלל !).

החוק קובע כי במידה ובעת מותך היו לך אישה (בת זוג ולאו דווקא אישה כדת משה וישראל) וילדים, הרי ש-50% יורשת האישה ו-50% הנותרים יורשים ילדיך, בחלקים שווים ביניהם.

לדוגמא, היית בעלים של 50% מהזכויות בדירה והאישה היתה בעלים של ה-50% הנותרים. מרגע הפטירה, האישה הופכת להיות בעלים של 75% מהזכויות בדירה ואילו הילדים (הקטנים או הבגירים) יחלקו ב-25% הנותרים בחלקים שווים ביניהם לפי מספר הילדים.

כך יוצא, מבלי שהתכוונת, שהאישה שלך תהיה שותפה ברכוש, בדירה, בחסכונות עם הילדים המשותפים שלכם.

ואיך אומר הפתגם – כשיש ילדים קטנים – הצרות קטנות, וילדים גדולים – צרות גדולות? הנה זה בא – כשיש ילדים קטינים, מתחת לגיל 18, מעתה, חלק מהפעולות שהאישה תבקש לבצע ברכוש, ובפרט במקרה של מכירת דירה, השקעת החסכונות באפיקים של מניות (פחות סולידיים) – היא תדרש לפנות לבית המשפט לענייני משפחה ולבקש אישור מבית המשפט לפעולות, שכן מבחינת החוק לא בטוח שהיא דואגת לילדים שלכם לאחר מותך.

לדוגמא: אם האישה תרצה למכור את הדירה ולעבור לדירה אחרת, יהיה עליה לפנות לבית המשפט שיתן לה הנחיות וידאג שהחלק של הילדים ברכוש שהעברת להם, מכוח החוק, במותך לא יפגע.

מעבר לזה שמדובר על כאב ראש לא קטן (ופרנסה לעורכי הדין), הליך האישור אורך לעיתים קרובות זמן רב, שכן האפוטרופוס הכללי נדרש לתת את הסכמתו ועובדי מדינה, איך לומר, לא תמיד ממהרים כשיש לאישה הזדמנות מצויינת למכור דווקא עכשיו את הדירה.

ועכשיו נגיע לסיפור של ילדים גדולים – צרות גדולות – תארו לכם שאותו הדבר קרה, ולא ערכתם צוואה ואותה אישה מהסיפור שלנו ירשה יחד עם ילדיה את הדירה, והכל לפי חוק הירושה. במקרה כזה, אם אחד מהילדים נמצא בחובות, או שהוא זקוק לכסף ורוצה לקבל אותו עכשיו ומיד – אז האישה יכולה למצוא את עצמה נדרשת למכור את הדירה ולתת לילד המשותף שלכם את חלקו (שהוא כאמור אחוז מסויים מ-25% ולפי מספר הילדים שהיו לכם), וכל זאת בגלל שלא ערכת צוואה אצל עורך דין שבקיא ברזי הצוואות.

אז הנה אנחנו, משרד עו"ד, גישור ונוטריון חיה לזר נוטקין, עומדים לשירותך על מנת למנוע ממך להצטער שלא ערכת צוואה יחד עם בת הזוג שלך, או לבד, עם עורך דין שמתמחה בדיוק בנושאים אלה.