כניסה להליכי גירושין לעולם איננה נעימה, ואיש מאיתנו לא איחל לעצמו או ראה את עצמו מגיע למצב הזה בתקופות התום והאהבה של תחילת הקשר. יחד עם זאת, החיים הם דינאמיים והדברים משתנים. רבים וטובים מוצאים את עצמם עומדים בפני פנייה לבית הדין הרבני, לבית המשפט, להליכי גישור ו/או לעריכת הסכם גירושין בהסכמה. עבור חלק מהאנשים..

קרא עוד ←

תחום דיני המשפחה והמעמד האישי הוא רחב מאוד, וכולל תחומים רבים שלאו דווקא מתייחסים ליחסים שבין בני זוג. עם זאת, ליחסים הללו משקל רב בכל הנוגע לתחום המשפטי הנ"ל, וכאן ננסה לפרט. גירושין או פרידה הם אף פעם לא דבר פשוט בין בני זוג, גם לא חיפוש עורכי דין שיעסקו בגירושין שלכם. תקופה ממושכת של משבר, שבמקרים..

קרא עוד ←

נישואין אזרחיים מהווים, במקרים רבים, אלטרנטיבה לדין הדתי המצוי במדינת ישראל, אשר מהווה סמכות בלעדית בכל הנוגע לנישואין וגירושין. כלומר הדין שיחול על כל מגזר בנושא נישואין וגירושין הוא הדין הדתי בלבד (יהודית בבית הדין הרבני, מוסלמים בבית הדין השרעי וכן הלאה). היות והדין המנחה בכל נושא קשור לדין האישי, אזי ישנם זוגות רבים שנאלצים..

קרא עוד ←

קיימות שאלות רבות הנוגעות לאופן טיפול בילדים, ברמה ההתפתחותית וברמה הרגשית. כיום, העיקרון המנחה הוא טובת הילד, כאשר שני ההורים מעורבים בהתפתחותו. הורות משותפת הינה תפיסה הנוגעת לדרך גידול והתפתחות של ילדים. בתפיסה זו רואים את שני ההורים מעורבים בגידול הילדים באופן שווה. תפיסה זו החלה להיכנס אט אט גם למערכת המשפטית ובפרט בערכאות הדנות..

קרא עוד ←

כיום ניתן לפגוש יותר ויותר בני זוג שמקיימים חיי משפחה ובוחרים שלא להינשא. חלקם נחשבים מבחינת החוק, בין אם ערכו הסכמים ביניהם ובין אם לא, "ידועים בציבור". כמו כן, במרוצת השנים נראה כי חל שינוי באופן שבו דנים בסוגיית בני זוג ידועים בציבור, שכן שינוי התפיסה החברתית הנוגעת לזוגות, הגיעה בשל הקידמה החברתית הליברלית המתרחשת..

קרא עוד ←

התפיסה האידיאלית להתפתחות תקינה של ילדים, נוגעת למעורבות אקטיבית של הורה בגידול הילד. במאמר זה נסקור: באלו מקרים יבחרו יחיד או זוג לאמץ ילד וכן נסביר על תהליך האימוץ בכללותו בישראל. חשוב לומר, כי אימוץ משמח מצד אחד אצל ההורים המאמצים, אינו בהכרח מקרה משח אצל הצד האחר, שילדיו יוצאים מחזקתו. בדר"כ ילדים ברי אימוץ..

קרא עוד ←

הדין הוא, שכל אדם כשיר לביצוע פעולות משפטיות וכן כל אדם כשיר לחובות וזכויות. הדין האמור, קבוע בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב – 1962 (להלן: "חוק הכשרות"). החריג לברירת המחדל החוקית לכלל הכשרות המשפטית, בא לידי ביטוי במקרים שבהם כשרותו של אדם נשללת, בין אם מכוח חוק מסוים (למשל – כאשר מדובר בקטינים שלגביהם נקבע..

קרא עוד ←

הכלל הוא כי הסכמים צריך לקיים. אך מה הדין כאשר הסכם אינו צודק או נעשה תוך כדי כפייה או הטעיה? במקרים כאלו, קמה לצד הנפגע הזכות לעתור לביטול החוזה. כך גם באשר להסכמי ממון. במאמר שלהלן, נסביר מהו הסכם ממון ולאחר מכן נסביר האם ניתן לבטל אותו. נקדים ונציין כי התשובה חיובית, ניתן בנסיבות מיוחדות..

קרא עוד ←