עבודתו של נוטריון

עורך דין שקיבל אישור ממשרד המשפטים ועמד בתנאים הקבועים בחוק הנוטריונים זכאי להרשם כנוטריון. מדובר בתחום מקצועי חשוב אשר מאפשר לעורך הדין שהוא גם נוטריון ערוך ולאמת מסמכים שיהיו קבילים בעיני החוק. עבודתו של נוטריון חולשת על תחומים רבים ובין היתר דיני המשפחה, ועל כך נרחיב בשורות הבאות שלפניכם.

חתימה על הסכמים

חתימה של נוטריון על מסמך מאשרת את תקינותו.

בכל מה שקשור להסכמים בתחום דיני המשפחה, דורשים לכאורה לאשר את ההסכם בבית המשפט או בבית הדין.

יחד עם זאת, נוטריון יכול לסייע לצדדים גם לנסח הסכם ממון, הסכם חיים משותפים, הצהרה על זוגיות, הסכמי הורות משותפת וכן הלאה, ולא לאשרם בבית המשפט אלא לאשר אותם בפניו, כנוטריון, כאילו היה רשות עצמה. על פי החוק ההסכמים הללו לא חייבים לעבור את אישור בית המשפט על מנת שיהיו תקפים, כל עוד אושרו ונחתמו ע"י נוטריון מוסמך, וזאת בניגוד למצב בו בני זוג שכבר נישאו, ורוצים לערוך הסכם ממון, שאז הם חייבים לאשר את הסכם הממון שנחתם ביניהם בפני שופט.

כך גם במקרה שבו בני זוג, שאינם נשואים, אך רוצים להיחשב כידועים בציבור מול משרד השיכון בגלל רצונם להשתתף בפרויקט " מחיר למשתכן " . זוגות אלה פונים לנוטריון ומבקשים לערוך בפניו הצהרה, שנחתמת בפניו ונערכת על ידו ותקפה מול משרד השיכון.

תרגומים נוטריונים

עבודתו של נוטריון קשורה פעמים רבות גם לאימות מסמכים, כגון אישור נוטריוני שמאשר כי התרגום של מסמך רשמי ממדינה אחרת אכן תואם למקורו שהוצג בפני הנוטריון. תרגון כגון זה קשור לענייני משפחה במספר תרחישים אפשריים כגון :

  • אישור תעודת נישואין שהופקה במדינה זרה.
  • אישור תרגום תעודת נישואין ישראלית לשפות אחרות.
  • אישור תרגום של תעודת פטירה של אזרח ישראלי שנפטר בחו"ל לצרכי ירושה או צוואה.

חתימתו של הנוטריון למעשה מעניקה גושפנקא לאמיתות המסמכים ונאמנותם למקור ועל כן ערכה רב.

צוואות

צוואה הינה מסמך משפטי שמשקף את רצונו של אדם, טרם פטירתו, בכל הקשור לשימוש בכספיו ונכסיו לאחר מותו. עבודתו של נוטריון בהקשר לצוואות מאפשרת לעורך הדין שהוא גם נוטריון לערוך צוואה ולהחתים את מי שמצווה את נכסיו לאחר גם ללא עדים נוספים, ולעיתים גם אם הדברים נאמרו לו בעל פה והוא מעלה אותם על הכתב.

עבודתו של הנוטריון, בייחוד בעניין צוואות, חייבת להיות מסודרת וקפדנית ביותר ולכן על הנוטריון לקחת בחשבון כי הצוואה שנכתבת נובעת מתוך מחשבה ורצון סובייקטיבי וחופשי, ללא לחצים או הפעלת איומים.

ייפוי כוח

אדם פלוני מעוניין לתת ייפוי כוח לאדם אחר על מנת שהוא יפעל בשמו כי הוא נוסע לחו"ל, מתקשה להגיע או לטפל בנושא בכוחות עצמו, או פשוט שכר את האדם האחר לעבודה בשמו. ככל שאדם פלוני נותן את ייפוי הכוח לעורך דין, אין חובה כי ייפוי הכוח יהיה נוטריוני. יחד עם זאת, אם אדם פלוני מעוניין לייפות את כוחו של אדם אלמוני, שאינו עורך דין, חובה כי הייפוי כוח יהיה ייפוי כוח נוטריוני, ועל כן פונים לנוטריון.

ייפוי כוח נוטריוני מתבקש גם כאשר אדם לוקח משכנתא, מה שקורה לא אחת כאשר בני זוג נפרדים וצד אחד רוצה לרכוש את חלקו של בן הזוג האחר בדירה המושתפת (פירוק שיתוף). במקרים אלה, ייפוי הכוח יהיה ייפוי כוח נוטריוני ובלתי חוזר, וזאת כדי שאם חלילה הלווה, מי שנוטל את המשכנתא, יילך לעולמו או לא יהיה מסוגל להמשיך ולחתום על מסמכים שנדרשים, יוכל הבנק או מי מטעם הבנק לחתום על מסמכים בשמו של הלווה.

לסיכום, על מנת שהסכמים שחתומים ע"י נוטריון לא יעברו לטיפול בבית המשפט בשל מחלוקות שונות, חשוב מאוד לפנות לעו"ד ונוטריון בעל ניסיון רב בתחום ענייני המשפחה, ובכך לזכות בראש שקט מתוך ידיעה שתשיגו את הטיפול מקצועי ביותר לכל בקשותיכם.