צוואות הדדיות בראי חוק הירושה

מתכננים לערוך צוואה הדדית? הגעתם למקום הנכון!

בשנים האחרונות, צוואות הדדיות בראי חוק הירושה הגיעו לכ-80 אחוזים מכלל הצוואות הנערכות בישראל. סעיף 8 לחוק הירושה, אשר נוסף בשנת 2005 מסדיר באופן ברור את נושא ערכית הצוואות ההדדיות על ידי 2 בני הזוג. חשוב לדעת כי ביטול של צוואה הדדית היא מוגבלת ולכן חשוב לבצע את ניסוח הצוואות באמצעות משרד עורכי דין מקצועי ומנוסה בתחום דיני משפחה. הליך ההפקדה של צוואות הדדיות דומה במהותו להפקדת צוואה יחידה לרשם הירושה של משרד המשפטים, כאשר במקרה זה 2 בני הזוג צריכים להגיע על מנת להפקיד את הצוואות של כל אחד מהם.

ניסוח של צוואות הדדיות בין בני זוג

אם החלטתם לערוך צוואות הדדיות בין בני זוג, חשוב שתדעו כי ניתן לקבוע כי כאשר בן זוג נפטר, כל העיזבון יעבור לבן הזוג השני. ניתן אף לקבוע כי כאשר נפטר בן הזוג השני, כל העיזבון יעבור לילדים המשותפים. גם אם זה מובן מאליו, יש גם יוצא מן הכלל כאשר בני זוג קובעים בצוואה ההדדית כי כאשר אחד מהם נפטר כל הרכוש, הכסף והנכסים עוברים בירושה לילדים המשותפים גם אם בן הזוג השני עדיין בחיים. לכן, ישנה חשיבות רבה לניסוח הצוואות ההדדיות על ידי משרד עורכי דין מקצועי בכדי לנסח כל סעיף בצורה המשפטית הנכונה אשר לא תשאיר כל ספקות בזמן אמת כאשר תדרשו אתם, או היורשים שלכם להשתמש בצוואה.

צוואות הדדיות על פי עדכון החוק מ-2005

צוואות הדדיות נדרשות לחתימה על ידי 2 בני הזוג כאשר כל צוואה מסתמכת על הצוואה השנייה. הצוואות יכולות להיערך ב-2 מסמכים נפרדים או במסמך אחד של צוואה. אין חובה על פי החוק שתהיה סימטריה בין הצוואות ההדדיות, כלומר פטירה של אחד מבני הזוג אינה מצווה על חלוקת עיזבון הדומה במהותה לחלוקה של עיזבון כאשר בן הזוג השני נפטר, או לאחר ששניהם נפטרים. כאשר מדובר על זוג בגילאים מבוגרים אשר צברו הון ורכוש לאורך שנות חייהם, הצוואה ההדדית היא בהחלט מקובלת ויכולה להוות פתרון עבור בני זוג המעוניינים להגיע להסכמות רחבות לגבי חלוקת הרכוש והכספים שלהם לאחר פטירתם.

צוואות הדדיות בראי חוק הירושה

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי בנוגע לצוואות הדדיות בראי חוק הירושה, צרו קשר עם משרד עורכי דין חיה לזר נוטקין ותוכלו לקבל ייעוץ משפטי מקצועי ומעטפת שירותים מלאה לכל תהליך הניסוח וההפקדה של הצוואות שלכם.